۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد ساعت 3:06 PM

عکس روز

22 بهمن 1396 سنندج

نظرسنجی

آخرین اخبار
وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح
نوبار بوکان – جنایتی که حزب منحله دمکرات به آن افتخار می کند
قمار مسعود بارزانی با برگه کرکوک و همه پرسی کردستان
اگر کوردستان برکندنی بود!
اختلافات رهبری برای جانشین مصطفی هجری
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 2394 کد مطلب: 3888  
گزارش آکام نیوز از اوضاع اقلیم کردستان عراق؛

کارت قرمز به حکومت بارزانی/تسلیحات غربی علیه معترضان اقلیم کردستان عراق+ تصاویر

آکام نیوز
آکام نیوز:اگرچه از شدت اعتراضات و ناآرامی‌های مناطق مختلف اقلیم کردستان عراق کاسته شده است،اما خروج جنبش تغییر و جماعت اسلامی از کابینه اقلیم و همزمان تعلیق توافقنامه مشترک جنبش تغییر و اتحادیه میهنی، معادلات سیاسی اقلیم در آینده با تغییرات جدی روبرو خواهد شد.
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۶ دي ساعت 23:32

آکام نیوز:اگرچه از شدت اعتراضات و ناآرامی‌های مناطق مختلف اقلیم کردستان عراق کاسته شده است،اما خروج جنبش تغییر و جماعت اسلامی از کابینه اقلیم و همزمان تعلیق توافقنامه مشترک جنبش تغییر و اتحادیه میهنی، معادلات سیاسی اقلیم در آینده با تغییرات جدی روبرو خواهد شد .

به گزارش آکام نیوز  از اقلیم کردستان عراق، تظاهرات اعتراضی ساکنین اقلیم کردستان در واکنش به سوء مدیریت و فساد گسترده اقتصادی هنوز به نتایج دلخواه معترضان نرسیده است، خواسته معترضان مبنی بر پرداخت حقوق معوقه کارمندان و بهبود وضعیت معیشتی مردم از سوی حکومت اقلیم مورد توجه واقع نشده است، کارشناسان مسائل اقلیم کردستان عراق بر این باورند حکومت اقلیم کردستان توان رسیدگی به مشکلات اقتصادی مردم را ندارد، عده‌ای دیگر معتقدند که چیزی به نام حکومت اقلیم وجود ندارد بلکه این خاندان بارزانی و طالبانی هستند که با سیطره اقتصادی و نظامی بر کردستان عراق بر مردم حکمرانی می‌کنند .

در حالی که ساکنین اقلیم کردستان عراق علیه طبقه حاکم و فساد گسترده اقتصادی آنها تظاهرات کرده‌اند در اکثر بیانیه‌های حزبی و نهادهای رسمی اقلیم کردستان مشاهده می‌شود که مسئولین نیز با اعلام حمایت از تظاهرات کنندگان خود را در کنار آنان می‌بینند، اینگونه است که در اقلیم گفته می‌شود پس تظاهرات مردم علیه چه کسانی است !

حزب حرکت اسلامی کردستان عراق در بیانیه‌ای درخواست کرده است احزاب اپوزیسیون رهبری حرکت اعتراضی مردم را بر عهده گیرند. یکی از مهمترین نقاط ضعف این اعتراضات، نبود رهبری واحد و عدم هدایت آن به سوی اهدافی است که معترضان را به خیابان‌ها کشانده است. حرکت اسلامی کردستان عراق از اینکه احزاب اپوزیسیون تنها در رسانه‌ها از حقوق مردم سخن می‌گویند، انتقاد کرده است و می‌گوید اپوزیسیون باید فعالیت بیشتری در رسیدن به حقوق مردم و تغییرات مورد انتظار آنها داشته باشند. این حزب اسلامی درخواست کرده است جبهه سیاسی مشترکی از سوی احزاب اپوزیسیون در راستای تحقق اهداف مردم تشکیل شود، اپوزیسیون رهبری اعتراضات مردمی را به صورت مستقیم و میدانی در اختیار داشته باشد، احزاب اپوزیسیون اعضاء و هواداران خود را به شرکت در این اعتراضات در شهرها و مناطق مختلف تشویق کنند .

گفته می‌شود نیروهای امنیتی شمار زیادی از فعالین موثر در این اعتراضات را در سلیمانیه و دیگر شهرها و مناطق دستگیر کرده‌اند، هنوز از سرنوشت شهسوار عبدالواحد چهره اقتصادی مشهور اقلیم و از منتقدین سرسخت رفراندوم برگزار شده مسعود بارزانی که جبهه سیاسی نسل جدید را تشکیل داده است،خبری نیست و خانواده وی اعلام کرده‌اند اطلاع ندارند که وی از طرف کدام جریان دستگیر و در کجا نگهداری می‌شود.

همزمان یاسین عبداله فعال فرهنگی اقلیم کردستان که در اعتراضات معلمان کرد نقش بسزایی داشته است از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده است .

از سوی دیگر خبرها در اربیل حاکی از آن است که نیروهای امنیتی وابسته به حزب دموکرات کردستان عراق شماری از اعضاء و هواداران اتحادیه میهنی کردستان را دستگیر کرده‌اند. آنچنان که سایت کردی سپی میدیا اعلام کرده است فعالیت رسانه‌ای این افراد و انتشار مطالبی در خصوص نقش حکومت اقلیم در تداوم بحران‌ها و دعوت به اعتراضات در اربیل از عمده دلایل دستگیری آنها بوده است .

حزب دموکرات کردستان عراق با هدف حفاظت از اماکن و دفاتر حزبی خود در استان سلیمانیه شماری از نیروهای ویژه خود موسوم به زیره وانی را به سلیمانیه اعزام کرده است. ادهم بارزانی رئیس تشکیلات حزب دموکرات کردستان عراق در استان سلیمانیه و حلبچه با انتقاد از نیروهای امنیتی محلی گفته است نگرانی از ضعف نیروهای امنیتی سبب آن شده است که نیروهای خود را در سلیمانیه مستقر کنیم. این وضعیت یکی از موارد اختلافی حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی شده است .

فعالین و کابران شبکه‌های اجتماعی در اقلیم کردستان عراق با انتشار مطالب و تصاویری اعلام کرده‌اند که احزاب حاکم، بخشی از سلاح‌ها و خودروهای زرهی جنگ داعش را علیه معترضان کرد به کار گرفته‌اند. این سلاح‌ها بیشتر از سوی آمریکا و دولت‌های اروپایی با هدف رویارویی داعش به اقلیم داده شده است. شیرکو محمدامین عضو پارلمان اقلیم کردستان از فراکسیون جنبش تغییر هم گفته است سلاح‌های آلمانی علیه معترضان کرد به کارگیری شده اند. وی در پیامی به کنسولگری آلمان در اربیل گفته است سلاح‌های تحویلی شما با هدف سرکوب مردم کردستان عراق استفاده خواهند شد .

در مناطقی که شاهد اعتراضات مردمی بوده است شمار نیروهای امنیتی افزایش یافته است و یکی از شروط معترضان هم عقب نشینی این نیروها و عادی سازی اوضاع شهرها و مناطق دیگر اعلام شده است. بخش زیادی از این نیروها با ادوات سنگین در شهر رانیه و مناطق اطراف آن مستقر شده‌اند. این مناطق در اقلیم کردستان به مناطق راپرین (انتفاضه) شهرت یافته‌اند، مناطقی که جرقه اعتراضات مردمی در سال 1991 میلادی علیه حاکمیت بعثی صدام از آن زده شد و طی روزهای گذشته هم شاهد بیشترین اعتراضات مردمی علیه حکمرانی کردی بوده است، به همین دلیل است که حکام کرد با نگرانی ویژه‌ای به این مناطق می‌نگرند و از این واهمه دارند تجربه سال 1991 دوباره اما اینبار علیه آنها تکرار شود .

در حالی که اعتراضات مردمی و عدم اعتماد به حکومت اقلیم کردستان طی روزهای اخیر به اوج رسیده است عضو پارلمان عراق از فراکسیون جنبش تغییر اعلام کرده است که مسعود بارزانی هنوز قدرت اقلیم کردستان را در اختیار داشته و نچیروان بارزانی به عنوان نخست وزیر اقلیم توان حل و فصل مشکلات اربیل - بغداد را ندارد. امین بکر گفته است تاکنون اقلیم کردستان به صورت رسمی نتایج رفراندوم را که شرط اصلی حکومت بغداد است ابطال نکرده است که علت اصلی این امر به عدم رضایت مسعود بارزانی برمی‌گردد .

با اعلام آغاز گفتگوهای اربیل - بغداد در سال جدید میلادی از سوی فواد معصوم رئیس جمهوری عراق، حکومت اقلیم کردستان برنامه مشخصی برای توافق با مرکز نداشته و به اندک حمایت کشورهای غربی دل بسته است. این در حالی است که احزاب اپوزیسیون بر انحلال این حکومت اصرار داشته و معتقدند با وجود حکومت کنونی، اربیل و بغداد نه تنها به توافقی دست نخواهند یافت بلکه چیزی از وضعیت موجود هم تغییر نخواهد کرد .

www.akamnews.com

telegram.me/akamnews                   آکام نیوز را در کانال خبری تلگرام نیز دنبال کنیدنام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات

آکام نیوز:کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات کردستان ایران به د...
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود

آکام نیوز:جمال پورکریم کە خود را اپوزیسیون و فعال سیاسی کرد ...
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه

آکام نیوز:مصطفی هجری سرکرده مادام العمر گروهک تروریستی حزب م...
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟ چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟

آکام نیوز:عرفان رهنون عضو پیشین کمیته مرکزی گروهک تروریستی م...
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح

آکام نیوز:حزب منحله دمکرات کردستان ایران از زمان تاسیسش در س...

کاریکاتور

یادداشت

عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد! عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد!

آکام نیوز/اختصاصی:عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله ...
سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر

آکام نیوز:این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود ...
سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر

آکام نیوز:سپاه بیت‌المقدس کردستان همچنان خستگی‌ناپذیر در حال...
اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد

آکام نیوز:به اعتقاد پژوهشگر عراقی،بحران اقتصادی و امنیتی می¬...
"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"! "به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکر...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها