۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد ساعت 2:43 PM

عکس روز

22 بهمن 1396 سنندج

نظرسنجی

آخرین اخبار
وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح
نوبار بوکان – جنایتی که حزب منحله دمکرات به آن افتخار می کند
قمار مسعود بارزانی با برگه کرکوک و همه پرسی کردستان
اگر کوردستان برکندنی بود!
اختلافات رهبری برای جانشین مصطفی هجری
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 2175 کد مطلب: 3885  

خبرفوری/اولتیماتوم 20 روزه اتحاد اسلامی کردستان به نچیروان بارزانی/هشدار اساتید اقلیم:کردستان عراق به‌سمت نابودی پیش می‌رود

آکام نیوز
آکام نیوز:حزب اتحاد اسلامی کردستان عراق با وجود خواسته‌های احزاب مخالف برای خروج از کابینه بارزانی در راستای دفاع از مطالبات عمومی مانع سقوط آن شد.
۱۳۹۶ جمعه ۱۵ دي ساعت 17:30

آکام نیوز:حزب اتحاد اسلامی کردستان عراق با وجود خواسته‌های احزاب مخالف برای خروج از کابینه بارزانی در راستای دفاع از مطالبات عمومی مانع سقوط آن شد .

به گزارش آکام نیوز،با خروج احزاب جنبش تغییر و جماعت اسلامی از کابینه اقلیم کردستان عراق و درخواست آنها از حزب اتحاد اسلامی برای اقدام مشابه، معترضین کرد که در روزهای اخیر در واکنش به سوء مدیریت و فساد اقتصادی گسترده به خیابان‌ها آمده بودند، انتظار داشتند این حزب اسلامی هم در جبهه اوپوزیسیون و دفاع از مطالبات مردمی قرار گیرد، اما سران اتحاد اسلامی با تعیین شروطی در کابینه نچیروان بارزانی ماندگار و مانع سقوط آن شدند .

حزب اتحاد اسلامی کردستان در نشست‌های مکرر خود بالاخره اعلام کرد تا 15 ژانویه 2018 در کابینه اقلیم ماندنی خواهد شد.

شورای رهبری اتحاد اسلامی کردستان سلسله شروطی را از قبیل بهبود وضعیت معیشتی مردم و پرداخت حقوق کارمندان، اجرای درخواست‌های معترضان و پایان وضعیت نظامی حاکم بر شهرها و مناطق مختلف، پیشِ‌روی حکومت محلی گذاشته است .

به‌باور تحلیلگران اقلیم کردستان عراق، شروط تعیین‌شده از سوی اتحاد اسلامی کردستان بیشتر از آنکه متوجه حزب مسعود بارزانی به‌عنوان طرف اصلی حکومت محلی باشد متوجه مدیریت استان سلیمانیه و اتحادیه میهنی کردستان است، زیرا عمده اعتراضات مردمی در این استان بوده است. همچنین تصمیم این حزب اسلامی می‌تواند مشوقی برای برگزاری انتخابات محلی اقلیم کردستان پیش از موعد تعیین‌شده باشد. همزمان منتقدان این حزب هم اعلام کرده‌اند اعمال فشار حزب دموکرات کردستان بر اتحاد اسلامی به‌ویژه در مناطق بادینان از دلایل تصمیم عدم خروج از کابینه بوده است .

از سوی دیگر و با وخیم‌تر شدن اوضاع داخلی اقلیم کردستان عراق شماری از اساتید دانشگاه‌های اقلیم با صدور بیانیه‌ای درباره تداوم وضعیت موجود هشدار داده و اعلام کرده‌اند که اقلیم کردستان به‌سوی نابودی کامل خواهد رفت. 144 نفر از اساتید دانشگاه‌های کردستان عراق در این بیانیه اوضاع وخیم اقتصادی اقلیم را یادآور شده و تأکید کرده‌اند علت اصلی این وضعیت به سیستم ضعیف حکمرانی کردستان عراق برمی‌گردد .

آنچه در سلیمانیه و مناطق اطراف می‌گذرد دو حزب اتحادیه میهنی کردستان و جنبش تغییر را بیشتر درگیر خود کرده است. اتحادیه میهنی که حاکم اداری ــ نظامی این مناطق است و همیشه یک پای ثابت حکومت اقلیم کردستان بوده است و جنبش تغییر هم که با خروج از کابینه محلی، خود را حامی و مدافع حقوق مردم و معترضان معرفی کرده است. اما تداوم این وضعیت و عدم چاره‌یابی مسائل و مشکلات به‌ویژه مشکلات معیشتی مردم، تقابل این دو حزب را بیشتر خواهد کرد. در تازه‌ترین اقدام هم جنبش تغییر از اتحادیه میهنی کردستان درخواست کرده است فرمان عقب‌نشینی نیروهای خود را از شهرها و دیگر مناطق صادر کند اما اتحادیه در قبال این درخواست گفته است که جنبش تغییر از فشارهای معترضین بکاهد .

شاخه سلیمانیه اتحادیه روزنامه‌نگاران اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای در خصوص حوادث و اتفاقات اخیر اعلام کرده است یک شبکه تلویزیونی و دو رادیو در این حوادث با آتش‌سوزی تعمدی روبه‌رو شده‌اند. این اتحادیه با اعلام خطرات پیشِ‌روی عرصه رسانه‌ای در اقلیم کردستان از نیروهای امنیتی درخواست کرده است حرمت فعالیت حرفه‌ای این قشر از جامعه را حفظ کنند. کاروان انور گفته است در این حوادث شماری از خبرنگاران رسانه‌های ایران، عراق و ترکیه برای ساعاتی بازداشت شده و آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد .

نماینده معروف و جنجالی جنبش تغییر در پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق با انتقاد شدید از اتحادیه میهنی کردستان گفته است این حزب در پی اعمال سیستم دواداره‌ای قبل از سال 2005 و کنترل استان سلیمانیه و مناطق اطراف است. علی محمدصالح در صفحه اختصاصی خود در فیس‌بوک گفته است که این حزب با حکومت نظامی در پی تأثیرگذاری بر انتخابات آتی و جلوگیری از ریزش آرای خود است .

در حالی که هنوز تاریخ مشخصی برای آغاز گفتگوهای اربیل و بغداد اعلام نشده است سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق از سفر قریب الوقوع نچیروان بارزانی به انگلیس خبر داده و پارلمان محلی اقلیم هم اعلام کرده است هیئتی را در آینده نزدیک روانه بغداد خواهد کرد تا زمینه انجام مذاکرات اقلیم و حکومت مرکزی را فراهم کند .

حزب دموکرات کردستان عراق که پیشتر نوری مالکی معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر سابق عراق را به قطع سهم اقلیم از بودجه عراق، متهم و دیگر جریان‌های کرد را به‌سبب داشتن روابط با ائتلاف دولت قانون مورد مؤاخذه قرار می‌داد اکنون و بنا بر اعلام رسانه‌های اقلیم در پی بهبود روابط و تشکیل ائتلاف با جریان سیاسی منتسب به مالکی است. شبکه خبری روداو هم در روزهای گذشته تیم خبری خود را برای مصاحبه با نوری مالکی به بغداد فرستاد. اقدامات اخیر حزب دموکرات کردستان عراق در حالیست که پیشتر مسعود بارزانی اعلام کرده بود در صورتی که نوری مالکی به‌عنوان نخست وزیر آینده عراق انتخاب شود دولت مستقل کردستان را اعلام خواهد کرد، حتی شماری از اساتید دانشگاه صلاح‌الدین اقلیم کردستان هم درخواست کرده بودند مدرک دکترای افتخاری تقدیم‌شده به مالکی از وی پس گرفته شود .

یوسف محمد رئیس پارلمان اقلیم کردستان هم روز سه‌شنبه از سمت خود استعفا خواهد کرد. وی به‌دلیل مرگ رئیس دفتر خود این استعفا را یک روز به تعویق انداخته است. رئیس پارلمان اقلیم کردستان که از جنبش تغییر عهده‌دار این پست شده است به‌دلیل اصرار به تعدیل قانون انتخاب ریاست اقلیم بیش از دو سال است از سوی حزب دموکرات کردستان عراق از رفتن به اربیل منع شده است .

در تحول دیگر، رسانه‌های اقلیم کردستان عراق اعلام کرده‌اند حزب کارگران کردستان ترکیه که در مناطقی از اقلیم کردستان حضور دارد و از سوی ترکیه به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است در مناطقی از سوران و پشدر خودمدیریتی ویژه خود را اعلام کرده است. این خودمدیریتی مناطق باله یان در بخش قصری از توابع شهرستان چومان و روستاهای بخش سنگسر از توابع شهرستان پشدر را شامل می‌شود. این حزب اعلام کرده است ضعف حکمرانی اقلیم کردستان عامل مشکلات معیشتی مردم است. پ.ک.ک. در مناطقی از اقلیم کردستان عراق حضور دارد و این مناطق مدام از سوی ترکیه بمباران می‌شوند. تاکنون اربیل واکنشی به این اقدام نشان نداده است .

در صورتی که شروط تعیین‌شده اتحاد اسلامی کردستان از سوی حکومت اربیل محقق نشود این حزب اسلامی در برابر فشارهای طرفداران خود ناگزیر به خروج از کابینه اقلیم خواهد بود و حکومت اقلیم هم با خطر عدم مشروعیت روبه‌رو خواهد شد، شروطی که با نظر به کارنامه گذشته حکومت اقلیم کردستان عراق بعید به‌نظر می‌رسد در چندین هفته آتی اجرایی شود .

استعفای رئیس پارلمان محلی / یوسف محمد: علیه پارلمان کودتا شد

رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق بصورت رسمی از سمت خود استعفا کرد.

استعفای یوسف محمد در یک کنفرانس خبری در شهر سلیمانیه صورت گرفت .

استعفای یوسف محمد به‌دنبال خروج وزرای احزاب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان از کابینه نچیروان بارزانی در محافل سیاسی ــ رسانه‌ای به‌عنوان مجموعه رخدادهای مهم اقلیم تعبیر شده است .

حزب اتحاد اسلامی کردستان هم مهلت 20روزه‌ای را به حکومت اقلیم داده است که سلسله شروط مطرح‌شده آنها را اجرایی کند،کارشناسان مسائل کردستان عراق معتقدند اجرای این شروط در مرحله کنونی از عهده کابینه نچیروان بارزانی خارج است .

یوسف محمد که از جنبش تغییر بر کرسی ریاست پارلمان اقلیم تکیه زده بود از سال 2015 تاکنون به‌دلیل اختلافات با حزب دموکرات کردستان عراق به‌رهبری مسعود بارزانی از رفتن به اربیل منع شده بود .

وی در کنفرانس خبری خود در سلیمانیه گفت: علیه پارلمان اقلیم کودتا شده است و همین امر مانع از آن شد تغییرات اصولی و بنیادین در سیستم سیاسی کردستان عراق صورت گیرد .

www.akamnews.com

telegram.me/akamnews                   آکام نیوز را در کانال خبری تلگرام نیز دنبال کنیدنام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات

آکام نیوز:کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات کردستان ایران به د...
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود

آکام نیوز:جمال پورکریم کە خود را اپوزیسیون و فعال سیاسی کرد ...
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه

آکام نیوز:مصطفی هجری سرکرده مادام العمر گروهک تروریستی حزب م...
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟ چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟

آکام نیوز:عرفان رهنون عضو پیشین کمیته مرکزی گروهک تروریستی م...
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح

آکام نیوز:حزب منحله دمکرات کردستان ایران از زمان تاسیسش در س...

کاریکاتور

یادداشت

عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد! عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد!

آکام نیوز/اختصاصی:عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله ...
سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر

آکام نیوز:این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود ...
سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر

آکام نیوز:سپاه بیت‌المقدس کردستان همچنان خستگی‌ناپذیر در حال...
اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد

آکام نیوز:به اعتقاد پژوهشگر عراقی،بحران اقتصادی و امنیتی می¬...
"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"! "به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکر...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها